17.3 C
istanbul
Çarşamba - Eylül 22,2021
Image default
Rehber

Tayland En Güzel Festivalleri

Tayland; Güneydoğu Asya’da bulunan en değişik ülkelerinden bir tanesi. Mercan tozlarından bezenmiş sahilleri ve tropik adalarından gökdelenlerin göründüğü metropol şehirlere kadar değişikliklerin bir arada yer aldığı farklı bir ülke, dünyadaki en canlı ve en değişik kültürlerini aynı aynı yerde bulunduruyor. Her zaman gülümsemesi eksik olmayan ve hayatı seven Tayland milletinin günlük hayatında festivaller ve kutlamalar oldukça önem arz etmektedir.

Tayland’da olan Kral ve Kraliçe’nin yaş günleri, yeni yıl ve dini inançlarını temsil etmekte olan pek çok sayıda festival, festival, eğlence ve anma biçimi düzenlenmektedir. Çok etkileyici ve değişik bu festivallerde Thai halkı dua etmekte, ritüel yapmakta ve festival süresince eğlenmektedir.

Geleneksel Tayland Festivalleri ise;

Geleneksel Tayland Festivalleri, Tayland geleneksel tarzının en önemli olaylarından. Tayland fikir ve yaşama bakış persfektifini aktaran ”sanook” yani eğlence cümlesiyle aktarılan festivaller vatandaşların her anda parti, spor aktiviteleri, bayram, patri ve bir arada olduğu katılımlar için yer almaktadır.

Tayland bayramlarının pek çoğu kraliyettekiler veya Budizm ile alakalıdır. Ülkede kutlanmakta olan bayramların pek çoğu resmi tatil olarak sunulduğundan resmi yerler, bankalar ve tüm dünyada yer alan Thai temsilcilikleri de o gün kapanmaktadır. Ancak o gün hafta sonuna denk geliyorsa hafta başı olan pazartesi tatil olarak ilan edilmektedir. Dini ritüeller ve Çin Yeni Yılı’nın tarihi Çin ay takvimine göre seneden seneye değişiklik göstermektedir.

Songkran Festivali

Songkan Festivali, Tayland’ın yeni yıl ve mutluluk festivalidir. Genellikle Mart Nisan aylarında başlamakta ve yağmurlu yani turizmcilerin sevmediği ay olan muson yağmurlarının başlamasını müjdelemektedir :). Tayland’da dünyanın en büyük su festivali olarak da bilinmekte olan bu festivalde ıslanma ve eğlenceyi sevenler için mükemmel bir an olurken, bazı su sevmeyen eğlenceyi bilmezler için ise azap olur ve insanlara ters tepki vermelerine sebep olabiliyor. Ancak bu festival tamamen din, dil, ırk olmadan herkesin birbirine gülerek birbirlerini ıslatarak insanlara mutluluk yaşatmaktadır. Ayrıca budizm inancına göre de bu su festivali günahlardan arınmak anlamına da gelmektedir. 12 gün boyunca aşırı eğlenerek günahlarınızdan eğlenebilirsiniz( Denenmiştir 😀 )

Loy Krathong

Loy Krathong, kültür ve din konusunda pek anlamı farkedilmese de Hindu kökenine uzandığı inanılmakta olan bir festivaldir. Thai ay takvimine göre ekim veya kasım sonunda kutlanmakta olan bu festival Songkran’ın enerjisine göre oldukça sakin ve romantik anılmaktadır. Festivale ismini veren Krathong, muz ağacının dalından yapılan ve güzel bir işçilikle işlenip, muz yaprakları, tütsü kokuları, mumlar ve çiçeklerle bezenmiş bir sala denmektedir. Thai adıyla Loy, su üstünde yüzmek anlamına gelmektedir.

Festival süresince Thai halkı akşam zamanlarında nehir boyunda, göl kenarlarında veya denizde ”Krathong”larını su üstüne bırakmak için toplaşmaktadır. Bu inanca havai fişekler ve mavi göğe bırakılan minik dilek baloncuklarının suların üzerindeki görüntüsü eşlik etmektedir. Pek çok ritüelde olduğu üzere Thai halkı yeni yıl adına esenlikler diler.

Babalar Günü

Babalar günü; Tayland’da her sene 5 aralık tarihinde kutlanmaktadır. Tayland’da büyük yeri olan Kraliyet Ailesine aşırı ilgi duyulmakta. 1946 senesinden yaşamını yitirdiği 2016 senesine kadar ülkede krallık yapmış olan Bhumibol Adulyadej’in doğum yılı olan 5 aralık tarihi Tayland’da babalar günü olarak belirlenmiştir.

Ülkede uzun zaman kral olan, ülkenin büyümesine adına oldukça önemli bir şahsiyet haline gelen Kral Bhumibol’un doğum yılı, aynı anda ülkenin ulusal günü olarak resmi tatil ilan edilmektedir. Babalar günü eğlenceleri olarak ülkenin pek çok yerinde ”Baban İçin Kullan” adında bisiklet binme etkinliği yapılmaktadır. 2015 senesindeki etkinliğe ülke çapında 500 bin thai vatandaşı dahil olmuştur.

Maka Buça

Maka Bucha Festivali

Maka Buça, Budizm’e inananların kutsal olarak bildikleri günlerden bir tanesidir. Ay takvimine göre her sene şubat ve mart aylarında olan bu zamanda Budha’nın önünde bin iki yüz elli kişi şans bakımından bulunarak Budha’nın öğrencileri olarak aydınlanmaya ulaşmaya çabalamaktadırlar. Maka Buça Gününde Tayland’ın pek çok bölgesindeki Budist tapınaklarında halk ellerinde bulunan mumlarla tapınağın çevresinde dolanarak aydınlanmayı temsil eden bir show yapmaktadırlar.

Hayalet Festivali

Hayalet festivali yani Phi Ta Khon, genel olarak mart ve temmuz aylarında bulunan döneme denk gelmekte olan, kökende Animizm inancına göre ilerleyen bir kültür. Anima, doğada insan ruhuna yakın benzer ruhlar olduğuna inanılan, din ve felsefe konusunda her bir objenin bir ruhsal varlık veya ruh tarafından kontrol edildiğini kabul etmiş olan algıyı tarif etmektedir.

Tayland’da pek çok çeşit doğa üstü varlık ve her varlığın değişik karakteristik özellikleri olduğuna inanılmaktadır. Phi ismi verilen doğa üstü varlıklar iyi ya da kötü ruhu barındırmaktadırlar. Festivalin hangi zamanda yapıldığına ise ülkede bulunan medyumlar tarafından karar verilmektedir. Festivalin en değişik ve etkileyici ambiansı ise Kuzey Tayland’da, Bangkok’un 450km kuzeyinde bulunan Isaan kesiminde yaşanmaktadır.

Eski bir budist hikayesinin canlandırıldığı bu festivalde halk sürgünde olan prenslerinin geri gelmesi adına bir eğlenceye başlamaktadır. Kutlamalar esnasında yapılan gürültüden ötürü bütün ölmüş olan canlılar yeniden ayaklanıyor ve mezarlarından kalkarak partiye dahil oluyorlar. Festival süresince yerel halk ruhları andıran maskeleri değişik kepler ve hayalet kıyafetleri giymektedirler.

Maymun Festivali

Monkey Buffet Festival

Maymun Festivali ( Monkey Buffet Fest), Tayland’ın Lophuri kentinde kutlanmaktadır. Bölge doğal hayatının bir etmeni olarak makak maymunları için parti verilen festival her sene kasım ayında kutlanmaktadır. Pek çok maymunun insanlarla bir arada yaşadığı görülse de hala bazı maymunların vahşi yaşamından gelerek burada meyve ziyafetine katıldığı gözlenmektedir.

Chiang Mai Çiçek Festivali

Chiang mai Çiçek Festivali; her sene şubat ayının ilk hafta sonunda kutlanmaktadır. Tayland’ın kuzey bölgesinde, dağlık bir alanda bulunan Chiang Mai kentine has olan bu kutlama, bir zamanlar Lanna Krallığına da başkentlik yapmış ve Kuzey’in Gülü olarak da bilinen bu kentin en önemli kutlamalarındandır.

Pek çok bölgesinde botanik bahçeleri yer alan Chiang Mai kenti damask rose olarak da bilinmekte olan şam gülünün dünya üzerinde bulunduğu tek bölgedir. 400’den fazla çeşide sahip farklı renkte orkideler, Tayland’ın ulusal çiçeği olarak kabul görmüş olan sarı ratchaphruek çiçeği ve beyaz krizantemler kutlamaların geçit töreninin vazgeçilmezidirler. Cuma günü akşamı start alıp pazar gecesine kadar süren bu kutlamalar neticesinde yöresel danslar ve konserler de düzenlenmektedir.

Bo Sang El Yapımı Şemsiye Festivali

Bo Sang Fest

Bo Sang El Yapımı Şemsiye Festivali; her sene ocak ayının 3. haftasında Chiang Mai’de yapılmakta. Kentin el yapımı şemsiye geleneğinin herkes tarafından bilinmesini amaçlamakta olan bu kutlamaların ilk yapılanı 100 yıldan daha da eskilere dayanmaktadır.

Burma’ya yolculuk yapan Budist bir rahibin (Monk) köyüne gelirken kendisini güneşten korumak için yapmış olduğu kağıt şemsiyenin nasıl yapıldığını köydekilere göstermesiyle başlamış olan kağıt şemsiye yapım geleneği kentin en önemsenen sembolü haline gelmiştir. Kutlamalar süresince Bo Sang’da kağıttan şemsiyelerle bezenmiş caddeler ve geçit törenleri yapılmakta.

Related posts

Yorum Bırakın