17.8 C
istanbul
Salı - Eylül 21,2021
Image default
Rehber

Afrika’da Safari Yapabilmenin Güzel Yolları

Fillerin ve gergedanların arkalarından umarsızca koşmak, yemeğinizi yerken bir yandan suaygırlarıyla göz göze gelebilmek. Aslanların özel yaşam alanlarına girerek onları gözlemleyebilmek. Bunları kusursuzca ve tamamen doğal şartlarda yapabileceğiniz olay ise Safaride yatmaktadır. Aslında ilk duyulduğunda insana ürkütücü gelebilir ancak hiç de öyle değildir. Hayatta hangi gezimizde bir risk yoktur?

Safaride genel olarak yörenin geleneksel beş büyükleri olan aslan, bufallo, gergedan ve fil görülmesi temel amaçlarda, fakat her ülkede her safaride illa bu beş büyüğü görebileceğiz diye de bir kural yoktur. İklim şartlarına, ülkesine, hava durumuna ve en çok da hayvanların yaşantılarına göre bu olay farklılık gösterebilir. Gün boyunca aslan görebilmek için beklediğiniz halde göremediğiniz aslan, bir bakmışsınız öbür sabah çıktığınız safaride ilk karşınıza çıkacaktır. Bundan ötürü aslında sizin planınızı vahşi doğa belirleyecektir.

Peki hangi ülkede safariye başlamalıyız?… İlk olarak elbetteki vahşi doğanın kalbi olan Güney Afrika’ya gitmek daha mantıklı bir tercih olacaktır. Cape Town’a bir saatlik bir mesafede bulunan Grahamstown’da kaliteli oteller de mevcut. Safari turları gün doğumunda, birisi ise günbatımı saatlerinde olmak üzere iki defa üç saatlik safari hakkınız bulunmaktadır. Güney Afrika’da tek bölge orası değildir. Güney Afrika’da toplamda 25 tane milli park yer alıyor. Kgalagadi Transfortier ve Kruger en çok ziyaret edilenler arasında yer almakta.

Başka bir safari yapabileceğiniz nokta ise Tanzanya’dır. Beş büyükten farklı olarak Afrika antilobu da görme şansınız bulunmakta. Görme olasılığınız arttırmak için ise Aralık ve Mayıs aylarında ziyaret etmeniz daha iyi olacaktır. Yaklaşık olarak 15 tane ulusal parkı bulunmakta ve en bilinen ve ziyaretçi alan park ise Serengeti’dir.

Related posts

Yorum Bırakın